Sparta Praha přivítá AZ Alkmaar v Evropské lize. Oba celky přistupují k utkání s formou, která se v posledních týdnech různí zápas od zápasu, ať už v domácí soutěži nebo v evropských pohárech.
Obě mužstva navíc naposledy v evropských pohárech prohrála doma, což samo o sobě nic nerozhoduje, ale dává zápasu konkrétní kontext před dalším rozborem.
Rozbor aktualizován .
Kde podat sázku
Nevyrovnaná forma na obou stranách
Sparta má v posledních dvaceti utkáních napříč soutěžemi bilanci 10 výher, 3 remíz a 7 proher se skóre 39:24. AZ Alkmaar je na tom v obdobném vzorku o něco lépe – 11 výher, 3 remízy a 6 proher při skóre 37:22.
Kolik může sázka vynést?
Možná výplata zahrnuje vklad. Kurzy se mohou měnit.
Sparta Praha: 20 odehraných zápasů; AZ Alkmaar: 20 odehraných zápasů.
Sparta Praha
- Výhry
- 50 % 10 / 20
- Remízy
- 15 % 3 / 20
- Prohry
- 35 % 7 / 20
- Vstřelené góly
- 39
- Obdržené góly
- 24
- Rozdíl skóre
- +15
AZ Alkmaar
- Výhry
- 55 % 11 / 20
- Remízy
- 15 % 3 / 20
- Prohry
- 30 % 6 / 20
- Vstřelené góly
- 37
- Obdržené góly
- 22
- Rozdíl skóre
- +15
| Soutěž | Domácí | Hosté | Datum | Skóre |
|---|---|---|---|---|
| Evropská liga | Sparta Praha | Bournemouth | 05.11.2026 | 1-3 |
| Česká liga | Bohemians 1905 | Sparta Praha | 01.11.2026 | 0-0 |
| Český pohár | Sparta Praha | Baník Ostrava | 28.10.2026 | 0-2 |
| Česká liga | Sparta Praha | Slovácko | 25.10.2026 | 5-1 |
| Evropská liga | Olympiakos | Sparta Praha | 22.10.2026 | 1-0 |
| Česká liga | Baník Ostrava | Sparta Praha | 18.10.2026 | 0-0 |
| Evropská liga | Sparta Praha | Lillestrøm | 15.10.2026 | 1-1 |
| Česká liga | Sparta Praha | Pardubice | 11.10.2026 | 2-0 |
| Friendlies Clubs | Sparta Praha | Vysočina Jihlava | 02.10.2026 | 5-3 |
| Česká liga | Sigma Olomouc | Sparta Praha | 20.09.2026 | 0-3 |
| Soutěž | Domácí | Hosté | Datum | Skóre |
|---|---|---|---|---|
| Evropská liga | AZ Alkmaar | Juventus | 05.11.2026 | 1-2 |
| Eredivisie | Ajax | AZ Alkmaar | 31.10.2026 | 1-0 |
| Eredivisie | AZ Alkmaar | Twente | 25.10.2026 | 0-2 |
| Evropská liga | Ararat-Armenia | AZ Alkmaar | 22.10.2026 | 0-4 |
| Eredivisie | Cambuur | AZ Alkmaar | 18.10.2026 | 2-2 |
| Evropská liga | AZ Alkmaar | Hapoel Beer Sheva | 15.10.2026 | 2-1 |
| Eredivisie | Feyenoord | AZ Alkmaar | 10.10.2026 | 2-0 |
| Eredivisie | AZ Alkmaar | Telstar | 20.09.2026 | 1-0 |
| Evropská liga | Sunderland | AZ Alkmaar | 16.09.2026 | 1-0 |
| Eredivisie | AZ Alkmaar | Willem II | 11.09.2026 | 1-1 |
Zajímavé je, že oba týmy prohrály svůj poslední zápas v evropských pohárech ve stejný den – Sparta doma s Bournemouthem, AZ doma s Juventusem. Žádný z celků tedy nejde do vzájemného utkání na vítězné vlně z poslední kontinentální výzvy.
Statistické srovnání: Sparta Praha – AZ Alkmaar

Vzájemné duely patří AZ
Oba kluby se střetly dvakrát na jaře 2026 v Konferenční lize a obě utkání skončila ve prospěch AZ Alkmaar – venku zvítězil 2:1, doma pak přidal jasnou výhru 4:0.
| Soutěž | Domácí | Hosté | Datum | Skóre |
|---|---|---|---|---|
| Konferenční liga | Sparta Praha | AZ Alkmaar | 19.03.2026 | 0-4 |
| Konferenční liga | AZ Alkmaar | Sparta Praha | 12.03.2026 | 2-1 |
Jde sice o jinou soutěž a o zápasy staré několik měsíců, přesto ukazují, že Sparta proti tomuto soupeři v nedávné době nebodovala.
Tabulka Evropské ligy mluví pro hosty
Ve společné tabulce ligové fáze Evropské ligy má AZ Alkmaar po třech odehraných zápasech 6 bodů a 10. místo, zatímco Sparta se třemi zápasy a 4 body figuruje na 16. pozici.
| Poř. | Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Prohry | Skóre | Body |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 | Sunderland | 3 | 2 | 1 | 0 | 4/2 | 7 |
| 10 | AZ Alkmaar | 3 | 2 | 0 | 1 | 6/2 | 6 |
| 11 | Omonia Nicosia | 3 | 2 | 0 | 1 | 5/4 | 6 |
| 15 | Crystal Palace | 3 | 1 | 1 | 1 | 8/5 | 4 |
| 16 | Sparta Praha | 3 | 1 | 1 | 1 | 5/3 | 4 |
| 17 | Levski Sofia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3/3 | 4 |
Rozdíl není propastný, ale ukazuje, že hosté si zatím v evropské části sezóny vedou stabilněji než domácí.
AZ aktuálně stojí v evropské tabulce lépe než Sparta.
Sparta spoléhá na pár jmen
Dostupná data z nedávného zápasu ukazují, že útočnou produkci Sparty táhne T. Guddal se dvěma góly, k čemuž přidali gólovou přihrávku M. Jurásek a A. Karabec.
Jde o údaje z jediného utkání, takže nejde o sestavu ani o kompletní obrázek kádru, ale naznačují, kde se u domácích rodí největší nebezpečí.

Otevřený zápas s brankami na obou stranách
Součty branek z posledních dvaceti utkání u obou týmů – 39 ku 24 u Sparty a 37 ku 22 u AZ – naznačují, že ani jeden celek nehraje uzavřený fotbal a branky na obou koncích hřiště nejsou výjimkou.
Vzhledem k tomu i nabídka na počet branek v zápase dává smysl zvažovat, i když konkrétní číslo kurzu nechávám stranou – rozhodovat by měla spíše celková ofenzivní otevřenost obou mužstev.
Kurzy na utkání a soupisky
Soupisky a údaje o hráčích
| Jméno | Země | Věk | Pozice | Výška | Hmotnost |
|---|---|---|---|---|---|
| L. Mbe Soh | Francie | 25 | Obránce | 186 | 81 |
| K. Hoever | Nizozemsko | 24 | Obránce | 183 | 65 |
| P. Kadeřábek | Česko | 34 | Obránce | 182 | 81 |
| J. Zelený | Česko | 34 | Obránce | 189 | 73 |
| A. Sørensen | Dánsko | 30 | Obránce | 191 | 88 |
| L. Haraslín | Slovensko | 30 | Záložník | 182 | 74 |
| R. Macek | Česko | 29 | Záložník | 188 | 75 |
| S. Mannsverk | Norsko | 24 | Záložník | 185 | 77 |
| J. Kuchta | Česko | 29 | Útočník | 184 | 80 |
| J. Martinec | Česko | 28 | Obránce | 187 | 76 |
| A. Irving | Skotsko | 26 | Záložník | 190 | 66 |
| J. Braut Brunes | Norsko | 26 | Útočník | 189 | 80 |
| K. Hegyi | Maďarsko | 24 | Brankář | 196 | neuvedeno |
| Santiago Eneme | Rovníková Guinea | 26 | Záložník | 183 | 65 |
| J. Surovčík | Slovensko | 24 | Brankář | neuvedeno | neuvedeno |
| M. Jurásek | Česko | 23 | Záložník | 181 | 73 |
| J. Grimaldo | Peru | 23 | Útočník | 176 | 75 |
| A. Karabec | Česko | 23 | Záložník | 186 | 74 |
| J. Mercado | Ekvádor | 24 | Záložník | 186 | 80 |
| M. Vojta | Česko | 22 | Útočník | 187 | 81 |
| M. Ryneš | Česko | 25 | Obránce | 186 | 82 |
| T. Guddal | Norsko | 24 | Obránce | 201 | 88 |
| D. Hollý | Slovensko | 23 | Záložník | 181 | 74 |
| M. Suchomel | Česko | 24 | Obránce | 183 | neuvedeno |
| J. Alcócer | Kostarika | 22 | Záložník | 185 | 74 |
| A. Ševínský | Česko | 22 | Obránce | neuvedeno | neuvedeno |
| P. Vydra | Česko | 23 | Záložník | 190 | 80 |
| G. Kuol | Austrálie | 22 | Záložník | 175 | 68 |
| E. Singhateh | Gambie | 23 | Záložník | 175 | neuvedeno |
| V. Vitályos | Maďarsko | 19 | Obránce | neuvedeno | neuvedeno |
| L. Franc | neuvedeno | neuvedeno | Brankář | neuvedeno | neuvedeno |
| S. Zajac | neuvedeno | neuvedeno | Brankář | neuvedeno | neuvedeno |
| J. Topic | neuvedeno | neuvedeno | Obránce | neuvedeno | neuvedeno |
| H. Sochurek | neuvedeno | neuvedeno | Záložník | neuvedeno | neuvedeno |
| S. Pech | neuvedeno | neuvedeno | Obránce | neuvedeno | neuvedeno |
| Jméno | Země | Věk | Pozice | Výška | Hmotnost |
|---|---|---|---|---|---|
| J. De Busser | Belgie | 27 | Brankář | 190 | neuvedeno |
| C. Stengs | Nizozemsko | 27 | Záložník | 182 | 74 |
| J. Hornkamp | Nizozemsko | 28 | Útočník | 182 | 81 |
| J. Clasie | Nizozemsko | 35 | Záložník | 169 | 68 |
| H. Verhulst | Nizozemsko | 33 | Brankář | 192 | 92 |
| P. Koopmeiners | Nizozemsko | 26 | Záložník | 186 | 79 |
| W. Hoedt | Nizozemsko | 32 | Obránce | 188 | 77 |
| M. de Wit | Nizozemsko | 28 | Obránce | 181 | 80 |
| T. Parrott | Irsko | 24 | Útočník | 185 | 78 |
| D. Kasius | Nizozemsko | 24 | Obránce | 186 | 74 |
| S. Maikuma | Japonsko | 29 | Obránce | 179 | 69 |
| I. Jensen | Dánsko | 22 | Útočník | 185 | 91 |
| S. van Duijn | Nizozemsko | 22 | Útočník | 181 | neuvedeno |
| Weslley Patati | Brazílie | 23 | Útočník | 172 | neuvedeno |
| W. Goes | Nizozemsko | 22 | Obránce | 187 | 75 |
| R. Daal | Nizozemsko | 22 | Útočník | 173 | 74 |
| L. Schouten | Nizozemsko | 22 | Obránce | 191 cm | 80 kg |
| D. Kwakman | Nizozemsko | 22 | Záložník | 184 | 79 |
| S. de Grand | Nizozemsko | 22 | Obránce | neuvedeno | neuvedeno |
| R. Owusu-Oduro | Nizozemsko | 22 | Brankář | 189 | 82 |
| M. Meerdink | Nizozemsko | 23 | Útočník | 182 | 69 |
| M. Šín | Česko | 22 | Záložník | neuvedeno | neuvedeno |
| B. van Duijl | Nizozemsko | 21 | Obránce | 190 | 72 |
| E. Dijkstra | Nizozemsko | 20 | Obránce | 172 | neuvedeno |
| V. Byskov | Dánsko | 21 | Záložník | 170 | 65 |
| J. Oerip | Nizozemsko | 20 | Záložník | 179 cm | neuvedeno |
| K. Smit | Nizozemsko | 20 | Záložník | 180 | 66 |
| M. Chávez | Mexiko | 22 | Obránce | 177 | neuvedeno |
| R. Ichihara | Japonsko | 21 | Obránce | 185 cm | 78 kg |
| I. Ka | Nizozemsko | 20 | Brankář | neuvedeno | neuvedeno |
| W. Bouziane | Nizozemsko | 19 | Útočník | 181 cm | 72 kg |
| A. Oufkir | Nizozemsko | 20 | Útočník | 170 | 57 |
| A. Natali | Itálie | 18 | Obránce | 186 | 80 |
| Jerolldino Armantrading | Nizozemsko | 20 | Záložník | 190 | neuvedeno |
| H. de Wit | Nizozemsko | 19 | Záložník | neuvedeno | neuvedeno |
| B. Kovacs | neuvedeno | neuvedeno | Útočník | neuvedeno | neuvedeno |
Když se spojí lepší postavení AZ v evropské tabulce s čerstvou vzájemnou bilancí ve prospěch hostů, mírný handicap pro AZ Alkmaar dává smysl jako opatrný tip na zápas.
Zároveň je třeba počítat s tím, že domácí prostředí a nevyrovnaná forma obou týmů mohou zápas srovnat víc, než čísla napovídají.
