Vålerenga tar imot Brann i Eliteserien. Hjemmelaget har hatt en tyngre sesong enn gjestene, som ligger godt plassert i den øvre delen av tabellen etter en stabil periode.
De to lagene møttes sist i sommer, og den kampen endte med mål i begge ender. Hvordan begge sider har utviklet seg siden da, gir grunn til å se nærmere på denne gangen.
Analysen er oppdatert .
Hvor du kan plassere spillet
Formen til begge lag
Brann har vunnet 9 av de siste 20 kampene de har spilt, med 3 uavgjort og 8 tap. Målforholdet på 33-30 viser et lag som skårer litt mer enn de slipper inn. Samlingen inkluderer både Eliteserien, cupspill og Europa Conference League, så den gir et bredt bilde av klubbens nivå i det siste.
Hva kan du få tilbake på spillet?
Mulig utbetaling inkluderer innsatsen. Oddsen kan endre seg.
Vålerenga: 20 avsluttede kamper; Brann: 20 avsluttede kamper.
Vålerenga
- Seire
- 25 % 5 / 20
- Uavgjort
- 25 % 5 / 20
- Tap
- 50 % 10 / 20
- Scorede mål
- 36
- Innslupne mål
- 45
- Målforskjell
- -9
Brann
- Seire
- 45 % 9 / 20
- Uavgjort
- 15 % 3 / 20
- Tap
- 40 % 8 / 20
- Scorede mål
- 33
- Innslupne mål
- 30
- Målforskjell
- +3
| Turnering | Hjemmelag | Bortelag | Dato | Resultat |
|---|---|---|---|---|
| Eliteserien | KFUM Oslo | Vålerenga | 12.10.2026 | 2-1 |
| Eliteserien | Vålerenga | Fredrikstad | 20.09.2026 | 1-1 |
| Eliteserien | Lillestrøm | Vålerenga | 12.09.2026 | 2-0 |
| Eliteserien | Sarpsborg 08 FF | Vålerenga | 06.09.2026 | 2-2 |
| Eliteserien | Vålerenga | Molde | 30.08.2026 | 3-4 |
| Eliteserien | Aalesund | Vålerenga | 16.08.2026 | 5-5 |
| Eliteserien | Vålerenga | Bodø/Glimt | 08.08.2026 | 1-2 |
| Eliteserien | Vålerenga | HamKam | 31.07.2026 | 0-3 |
| Eliteserien | Brann | Vålerenga | 26.07.2026 | 2-3 |
| Eliteserien | Vålerenga | Aalesund | 16.07.2026 | 6-1 |
| Turnering | Hjemmelag | Bortelag | Dato | Resultat |
|---|---|---|---|---|
| Eliteserien | Brann | Viking | 09.10.2026 | 0-2 |
| Friendlies Clubs | Start | Brann | 02.10.2026 | 2-1 |
| Eliteserien | Brann | Bodø/Glimt | 20.09.2026 | 2-1 |
| Eliteserien | Start | Brann | 13.09.2026 | 2-0 |
| Eliteserien | Brann | Lillestrøm | 05.09.2026 | 1-2 |
| Eliteserien | Sandefjord | Brann | 30.08.2026 | 0-0 |
| Conference League | Brann | PAOK | 27.08.2026 | 3-2 |
| Conference League | PAOK | Brann | 20.08.2026 | 1-1 |
| Eliteserien | Brann | HamKam | 16.08.2026 | 3-0 |
| Conference League | Apollon Limassol | Brann | 11.08.2026 | 2-4 |
Vålerenga sin tilsvarende periode er tyngre lesning: 5 seire, 5 uavgjort og 10 tap, med et målforhold på 35-45. Flere av kampene har vært åpne og scoringsrike i begge retninger, som 5-5 mot Aalesund og 6-1 hjemme mot samme lag tidligere i sesongen.
Vålerenga sine kamper har en tendens til å bli målrike, noe som er verdt å ha i bakhodet.
Statistikk: Vålerenga – Brann

Historien mellom Vålerenga og Brann
De tidligere møtene strekker seg over mange år og flere turneringer, fra ligakamper til cup og treningskamper, så det eldste materialet sier lite om nåsituasjonen. Likevel er det verdt å nevne at Brann historisk har vunnet flest av duellene.
| Turnering | Hjemmelag | Bortelag | Dato | Resultat |
|---|---|---|---|---|
| Eliteserien | Brann | Vålerenga | 26.07.2026 | 2-3 |
| Eliteserien | Brann | Vålerenga | 13.09.2025 | 3-2 |
| Eliteserien | Vålerenga | Brann | 03.05.2025 | 2-4 |
| Friendlies Clubs | Brann | Vålerenga | 22.03.2025 | 2-1 |
| Friendlies Clubs | Brann | Vålerenga | 27.02.2024 | 3-0 |
| Eliteserien | Vålerenga | Brann | 08.10.2023 | 1-2 |
| NM i fotball | Vålerenga | Brann | 12.07.2023 | 3-2 |
| Eliteserien | Brann | Vålerenga | 22.04.2023 | 3-1 |
| Friendlies Clubs | Vålerenga | Brann | 03.03.2023 | 1-3 |
| Eliteserien | Vålerenga | Brann | 31.10.2021 | 1-0 |
Det ferskeste oppgjøret kom i juli, da Vålerenga vant 3-2 på bortebane mot Brann. Det er en påminnelse om at bortelaget denne gangen, Brann, ikke automatisk kan lene seg på tidligere dominans.
Den siste kampen viser at Vålerenga er i stand til å skape problemer for Brann, selv når de reiser.
Tabellsituasjonen akkurat nå
I Eliteserien-tabellen ligger Brann på 7. plass med 29 poeng etter 21 kamper, mens Vålerenga er nummer 12 med 23 poeng over like mange runder. Poengforskjellen på seks poeng gjenspeiles også i målforskjellen, der Brann har pluss sju og Vålerenga ligger på minus ni.
| Nr. | Lag | Kamper | Seire | Uavgjort | Tap | Mål for/mot | Poeng |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | Lillestrøm | 21 | 10 | 2 | 9 | 28/29 | 32 |
| 7 | Brann | 21 | 9 | 2 | 10 | 39/32 | 29 |
| 8 | Fredrikstad | 21 | 8 | 4 | 9 | 25/32 | 28 |
| 11 | Sandefjord | 21 | 6 | 5 | 10 | 21/27 | 23 |
| 12 | Vålerenga | 21 | 6 | 5 | 10 | 34/43 | 23 |
| 13 | HamKam | 21 | 6 | 5 | 10 | 29/44 | 23 |
Spillere å følge
Vålerenga sin tropp har sin klare målspiss i L. Haren, som står med 8 mål, mens C. Lange har bidratt med 6. Brann sin trussel er mer delt, med N. Holm og K. Ingason på 6 mål hver.
På assistsiden topper H. Bjørdal i Vålerenga med 6, foran lagkamerat K. Finnsson med 5. For Brann har U. Mathisen 5 målgivende. Kortstatistikken viser at flere spillere på begge lag, blant andre Näsberg, Ingason, Bjørdal og Jarl, har fått et rødt kort i løpet av sesongen, uten at det sier noe om tilgjengelighet til denne konkrete kampen.

Hva kan vente i kampbildet
Begge lag har vist at de kan score, men også slippe inn mål. Vålerenga sine kamper har ofte blitt åpne, mens Brann har hatt en noe jevnere balanse mellom offensiv og defensiv. Det siste direkte møtet endte 3-2, og flere av begge lags nylige kamper har hatt mål i begge ender.
Kampodds og tropper
Tropper og spilleropplysninger
| Navn | Land | Alder | Posisjon | Høyde | Vekt |
|---|---|---|---|---|---|
| V. Hedenstad | Norge | 35 | Forsvarer | 178 | 74 |
| S. Jarl | Norge | 26 | Forsvarer | 188 | 90 |
| H. Bjørdal | Norge | 29 | Angriper | 188 | 86 |
| G. Zahid | Norge | 32 | Midtbanespiller | 174 | 66 |
| O. Hedvall | Danmark | 28 | Keeper | 195 | 86 |
| K. Tshiembe | Danmark | 29 | Forsvarer | 186 | 80 |
| M. Westergaard | Danmark | 28 | Midtbanespiller | 187 | 75 |
| L. Haren | Danmark | 29 | Midtbanespiller | 180 cm | 72 kg |
| C. Lange | Danmark | 28 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| H. Nielsen | Norge | 33 | Angriper | 187 | 82 |
| K. Finnsson | Island | 27 | Forsvarer | 181 | 77 |
| E. Rashani | Kosovo | 33 | Angriper | 181 cm | 71 kg |
| I. Näsberg | Norge | 30 | Forsvarer | 187 | 88 |
| P. Strand | Norge | 32 | Midtbanespiller | 177 | 70 |
| M. Ofkir | Norge | 30 | Midtbanespiller | 176 | ukjent |
| E. Sørensen | Danmark | 27 | Midtbanespiller | 189 | ukjent |
| S. Lønning | Norge | 24 | Keeper | 195 cm | ukjent |
| O. Holm | Norge | 23 | Midtbanespiller | 180 | 70 |
| A. Kiil Olsen | Norge | 25 | Forsvarer | 183 | 78 |
| E. Hagen | Norge | 26 | Midtbanespiller | 188 | ukjent |
| O. Sæter | Norge | 30 | Angriper | ukjent | ukjent |
| M. Grundetjern | Norge | 26 | Angriper | 182 | ukjent |
| M. Sjøeng | Norge | 24 | Keeper | 197 | 84 |
| D. Gjengaar | Norge | 22 | Angriper | ukjent | ukjent |
| F. Ambina | Kamerun | 24 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| H. Sjåtil | Norge | 23 | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| S. Thorstensen | Norge | 20 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| F. Thorvaldsen | Norge | 20 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| O. Saeter | ukjent | ukjent | Angriper | ukjent | ukjent |
| S. Sjovold | ukjent | ukjent | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| P. Meliga | ukjent | ukjent | Angriper | ukjent | ukjent |
| E. Forcha | ukjent | ukjent | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| G. Rajkovic | ukjent | ukjent | Angriper | ukjent | ukjent |
| A. Jatta | ukjent | ukjent | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| A. Ordal | ukjent | ukjent | Keeper | ukjent | ukjent |
| Navn | Land | Alder | Posisjon | Høyde | Vekt |
|---|---|---|---|---|---|
| R. Matondo | Wales | 26 | Midtbanespiller | 175 | 66 |
| J. Þorsteinsson | Island | 27 | Angriper | 177 | 73 |
| J. Sørensen | Danmark | 28 | Midtbanespiller | 184 | 77 |
| F. Myhre | Norge | 27 | Midtbanespiller | 180 | 75 |
| B. Finne | Norge | 31 | Angriper | 173 | 70 |
| V. Dragsnes | Norge | 32 | Forsvarer | 187 | 82 |
| F. Knudsen | Norge | 30 | Forsvarer | 190 | 83 |
| T. Pedersen | Norge | 30 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| N. Castro | Chile | 30 | Angriper | 173 | 72 |
| M. Dyngeland | Norge | 31 | Keeper | 187 | 71 |
| J. Soltvedt | Norge | 31 | Forsvarer | 188 | ukjent |
| S. Magnússon | Island | 26 | Angriper | 177 | 65 |
| K. Ingason | Island | 24 | Angriper | 178 | 64 |
| U. Mathisen | Norge | 27 | Midtbanespiller | 185 | ukjent |
| L. Cornic | Norge | 25 | Forsvarer | 178 | ukjent |
| N. Kasanwirjo | Nederland | 24 | Forsvarer | 185 | 68 |
| K. Eriksen | Norge | 31 | Midtbanespiller | 177 | 74 |
| N. Holm | Norge | 25 | Angriper | 186 | 87 |
| E. Guðmundsson | Island | 22 | Midtbanespiller | 177 | 70 |
| S. Nilsen | Norge | 26 | Keeper | 191 cm | ukjent |
| D. De Roeve | Belgia | 22 | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| N. Jensen Wassberg | Norge | 22 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| M. Haaland | Norge | 21 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| J. Torsvik | Norge | 21 | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| K. Kjartansson | Island | 20 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| R. Holten | Norge | 21 | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| M. Hellan | Norge | 23 | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| M. Klausen | Norge | 19 | Keeper | ukjent | ukjent |
| H. Stakset | Norge | 26 | Keeper | 188 cm | ukjent |
| J. Eikrem | Norge | 19 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| L. Remmem | Norge | 20 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| J. Lægreid | Norge | 19 | Angriper | ukjent | ukjent |
| S. Vindenes | Norge | 19 | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
| N. Boakye | Ghana | 20 | Forsvarer | 187 | ukjent |
| D. Mbacke | ukjent | ukjent | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| A. Wilhelmsen | ukjent | ukjent | Forsvarer | ukjent | ukjent |
| B. Haugen | ukjent | ukjent | Midtbanespiller | ukjent | ukjent |
Samlet sett har Brann de beste underliggende tallene inn mot denne kampen, både i tabellen og i den bredere formsamlingen. Et asiatisk handikap på null for bortelaget fanger opp den fordelen uten å kreve en ren bortseier, og gir en balansert tilnærming til en kamp der Vålerenga fortsatt har hjemmefordelen i sin favør.
Dette er ikke en kamp med en soleklar favoritt, men dataene som foreligger trekker mer i Brann sin retning enn i Vålerenga sin.
