Lyngby tager imod FC Nordsjælland i Superligaen i et opgør mellem to hold med vidt forskellig kurs i efteråret. Hjemmeholdet har kæmpet i den tunge ende af tabellen, mens udeholdet har holdt sig stabilt i den øvre halvdel.
De to hold har mødt hinanden mange gange gennem årene, og de fleste opgør er endt uden de store målmængder. Det giver et naturligt udgangspunkt, når man skal kigge nærmere på, hvad der kan ske denne gang.
Analyse opdateret .
Hvor du kan placere spillet
Formen op til kampen
I deres seneste Superliga-kampe har FC Nordsjælland vundet fem, spillet to uafgjort og tabt to. De to nederlag kom mod Viborg og FC København, men ellers har holdet samlet point jævnt ind, blandt andet med sejre over Sønderjyske, Silkeborg og Randers.
Hvad kan dit spil give tilbage?
Den mulige udbetaling inkluderer indsatsen. Odds kan ændre sig.
Lyngby: 20 afsluttede kampe; FC Nordsjælland: 20 afsluttede kampe.
Lyngby
- Sejre
- 40 % 8 / 20
- Uafgjorte
- 30 % 6 / 20
- Nederlag
- 30 % 6 / 20
- Scorede mål
- 34
- Indkasserede mål
- 32
- Målforskel
- +2
FC Nordsjælland
- Sejre
- 55 % 11 / 20
- Uafgjorte
- 20 % 4 / 20
- Nederlag
- 25 % 5 / 20
- Scorede mål
- 37
- Indkasserede mål
- 20
- Målforskel
- +17
| Turnering | Hjemmehold | Udehold | Dato | Resultat |
|---|---|---|---|---|
| Superligaen | Brøndby IF | Lyngby | 11.10.2026 | 5-2 |
| Friendlies Clubs | Lyngby | Hvidovre | 03.10.2026 | 3-4 |
| Superligaen | Lyngby | Silkeborg | 18.09.2026 | 0-4 |
| Superligaen | Lyngby | Sønderjyske | 13.09.2026 | 1-1 |
| DBU Pokalen | VSK Århus | Lyngby | 09.09.2026 | 0-2 |
| Superligaen | Viborg | Lyngby | 04.09.2026 | 0-2 |
| Superligaen | Lyngby | OB | 30.08.2026 | 1-1 |
| DBU Pokalen | FA 2000 | Lyngby | 26.08.2026 | 0-1 |
| Superligaen | AC Horsens | Lyngby | 23.08.2026 | 2-1 |
| Superligaen | Lyngby | FC Midtjylland | 16.08.2026 | 1-1 |
| Turnering | Hjemmehold | Udehold | Dato | Resultat |
|---|---|---|---|---|
| Superligaen | FC Nordsjælland | OB | 09.10.2026 | 0-0 |
| Friendlies Clubs | Malmo FF | FC Nordsjælland | 03.10.2026 | 3-0 |
| Superligaen | Viborg | FC Nordsjælland | 20.09.2026 | 4-1 |
| DBU Pokalen | Vatanspor | FC Nordsjælland | 16.09.2026 | 0-3 |
| Superligaen | FC Nordsjælland | AGF | 13.09.2026 | 2-0 |
| Superligaen | FC Midtjylland | FC Nordsjælland | 07.09.2026 | 2-2 |
| Superligaen | FC København | FC Nordsjælland | 03.09.2026 | 2-0 |
| Superligaen | FC Nordsjælland | Brøndby IF | 30.08.2026 | 3-1 |
| Conference League | FC ST. Gallen | FC Nordsjælland | 27.08.2026 | 2-3 |
| Superligaen | Sønderjyske | FC Nordsjælland | 23.08.2026 | 0-3 |
Lyngby har et markant mere ujævnt mønster med kun én sejr, fire uafgjorte og fire nederlag i den samme periode. Flere af de uafgjorte kampe er kommet mod hold midt i tabellen, mens et nederlag på hjemmebane til Silkeborg med 0-4 skiller sig ud i negativ retning.
Lyngbys mange uafgjorte kampe viser et hold, der sjældent taber stort, men heller ikke vinder meget.
Statistik: Lyngby – FC Nordsjælland

Historikken mellem holdene
Ser man på de seneste knap femten år, har FC Nordsjælland klart overtaget med flest sejre, mens Lyngby kun har vundet et mindretal af opgørene. Mange af kampene er dog endt tæt, og en del er endt uafgjort undervejs.
| Turnering | Hjemmehold | Udehold | Dato | Resultat |
|---|---|---|---|---|
| Superligaen | Lyngby | FC Nordsjælland | 16.03.2025 | 1-0 |
| Superligaen | FC Nordsjælland | Lyngby | 11.08.2024 | 1-1 |
| Superligaen | FC Nordsjælland | Lyngby | 18.02.2024 | 3-2 |
| Superligaen | Lyngby | FC Nordsjælland | 03.09.2023 | 1-1 |
| Superligaen | Lyngby | FC Nordsjælland | 19.02.2023 | 1-1 |
| Superligaen | FC Nordsjælland | Lyngby | 01.08.2022 | 2-1 |
| Superligaen | Lyngby | FC Nordsjælland | 12.03.2021 | 0-3 |
| Superligaen | FC Nordsjælland | Lyngby | 28.09.2020 | 4-1 |
| Superligaen | Lyngby | FC Nordsjælland | 29.11.2019 | 1-1 |
| Superligaen | FC Nordsjælland | Lyngby | 04.10.2019 | 1-1 |
Det seneste møde i marts 2025 endte faktisk med en Lyngby-sejr på 1-0 på hjemmebane, så den aktuelle udefavorit har ikke altid haft overtaget i dette opgør. De fleste møder gennem årene har holdt sig under fire mål i alt.
Tydelig afstand i tabellen
FC Nordsjælland ligger nummer fire med 17 point efter ni kampe, mens Lyngby er nummer ti med syv point efter samme antal kampe. Målscoren understreger forskellen: FC Nordsjælland har scoret 14 og kun lukket ti ind, mens Lyngby har scoret ti og lukket 16 ind.
| Nr. | Hold | Kampe | Sejre | Uafgjorte | Nederlag | Mål for/imod | Point |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 | Viborg | 9 | 5 | 2 | 2 | 15/8 | 17 |
| 4 | FC Nordsjælland | 9 | 5 | 2 | 2 | 14/10 | 17 |
| 5 | Brøndby IF | 9 | 4 | 1 | 4 | 12/15 | 13 |
| 9 | OB | 9 | 2 | 3 | 4 | 8/14 | 9 |
| 10 | Lyngby | 9 | 1 | 4 | 4 | 10/16 | 7 |
| 11 | AGF | 9 | 0 | 5 | 4 | 11/17 | 5 |
Begge hold har spillet lige mange kampe, så billedet er ikke forvrænget af en ujævn kampfordeling. Det peger på en reel kvalitetsforskel lige nu, uden at det i sig selv afgør en enkelt kamp.
Pointgabet er stort, men det er stadig kun ni kampes grundlag.
Spillere der kan gøre en forskel
Í. Þorvaldsson er Lyngbys mest markante profil med tre mål og to assists i ni kampe, og han er samtidig den spiller, der har trukket flest advarsler sammen med S. Colyn, der også har en udvisning i den registrerede periode.
På den anden side har FC Nordsjælland flere der byder ind offensivt. A. Lind har tre mål i syv kampe, mens H. Boe Rasmussen har samme antal mål på kun to kampe og dermed er inde i en god stime. M. Brink topper assist-statistikken for udeholdet med tre oplæg.

Hvad kan afgøre målbilledet
Begge holds seneste kampe tegner et billede af relativt afdæmpede målantal, med et gennemsnit et sted mellem 2,5 og 2,9 mål per kamp for hvert hold i deres respektive opgør. Det stemmer godt overens med, at de fleste indbyrdes møder historisk har holdt sig under fire mål.
Lyngbys svage defensive tal hjemme betyder dog, at kampen kan åbne sig, hvis FC Nordsjælland kommer foran tidligt. Omvendt har Lyngby vist evnen til at holde kampe tætte med mange uafgjorte resultater, hvilket også kan trække målantallet ned.
Kampodds og trupper
Trupper og spilleroplysninger
| Navn | Land | Alder | Position | Højde | Vægt |
|---|---|---|---|---|---|
| M. Hebo | Danmark | 31 | Midtbanespiller | 190 | 75 |
| J. Thomasen | Danmark | 30 | Midtbanespiller | 177 | 65 |
| F. Gytkjær | Danmark | 33 | Angriber | 180 | 75 |
| S. Colyn | Canada | 24 | Midtbanespiller | 182 | 68 |
| O. Buur | Danmark | 28 | Forsvarer | 180 | 73 |
| M. Abubakari | Ghana | 26 | Angriber | 185 | 77 |
| Í. Þorvaldsson | Island | 25 | Angriber | 182 | ukendt |
| C. Winther | Danmark | 23 | Midtbanespiller | 177 | 73 |
| J. Ægidius | Danmark | 24 | Målmand | 190 | 71 |
| L. Sandgrav | Danmark | 22 | Midtbanespiller | 184 | 70 |
| Z. Sertdemir | Danmark | 21 | Midtbanespiller | 182 | 71 |
| S. Ngabo | Danmark | 22 | Midtbanespiller | 174 | ukendt |
| D. Kristjánsson | Island | 21 | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| G. Fraulo | Danmark | 21 | Midtbanespiller | 183 | 73 |
| M. Fischer | Danmark | 22 | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| M. Garananga | Zimbabwe | 25 | Forsvarer | 186 | 80 |
| C. Allen | Danmark | 23 | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| R. Tytens | Belgien | 21 | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| D. Kochen | USA | 20 | Målmand | 189 | 83 |
| M. Anderson | USA | 22 | Angriber | 178 | 77 |
| A. Bøndergaard | Danmark | 22 | Angriber | 184 | 68 |
| Oliver Højer | Danmark | 19 | Midtbanespiller | 176 | 59 |
| W. Steindorsson | Danmark | 21 | Midtbanespiller | ukendt | ukendt |
| David Helgi Aronsson | Island | 19 | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| Mathias Kaarsbo | Danmark | 20 | Midtbanespiller | ukendt | ukendt |
| Navn | Land | Alder | Position | Højde | Vægt |
|---|---|---|---|---|---|
| P. Ankersen | Danmark | 36 | Forsvarer | 179 | 73 |
| M. Brink | Danmark | 28 | Midtbanespiller | 174 | 73 |
| V. Nelsson | Danmark | 28 | Forsvarer | 185 | 78 |
| N. Røjkjær | Danmark | 28 | Midtbanespiller | 179 | 68 |
| A. Hansen | Danmark | 31 | Målmand | 186 | 73 |
| O. Solbakken | Norge | 28 | Angriber | 189 | 82 |
| T. Salquist | Danmark | 31 | Forsvarer | 190 | 85 |
| C. Eriksson | Finland | 31 | Målmand | 191 | 83 |
| Ibrahim Adel | Egypten | 25 | Angriber | 178 | 68 |
| A. Lind | Danmark | 24 | Angriber | 185 | 85 |
| R. Norheim | Norge | 21 | Midtbanespiller | ukendt | ukendt |
| J. Lähteenmäki | Finland | 20 | Midtbanespiller | ukendt | ukendt |
| D. Jóhannesson | Island | 19 | Angriber | ukendt | ukendt |
| Noah Markmann | Danmark | 19 | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| M. Heyde | Danmark | 19 | Midtbanespiller | ukendt | ukendt |
| L. Nene | Ghana | 20 | Angriber | ukendt | ukendt |
| Justin Janssen | Danmark | 20 | Midtbanespiller | ukendt | ukendt |
| Caleb Marfo Yirenkyi | Ghana | 20 | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| M. Walker | Danmark | 19 | Forsvarer | 177 | ukendt |
| V. Berthelsen | Danmark | 20 | Angriber | ukendt | ukendt |
| S. Acquah | Ghana | 20 | Forsvarer | 186 | ukendt |
| H. Boe Rasmussen | Danmark | 19 | Midtbanespiller | ukendt | ukendt |
| P. Amoako | Ghana | 19 | Angriber | ukendt | ukendt |
| V. Gustafsen | ukendt | ukendt | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| V. Rutkjaer | ukendt | ukendt | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| M. Tuka | ukendt | ukendt | Forsvarer | ukendt | ukendt |
| Lamine Sadio | ukendt | ukendt | Angriber | ukendt | ukendt |
| A. Sondenbroe | ukendt | ukendt | Målmand | ukendt | ukendt |
| C. Kristoffersen | ukendt | ukendt | Målmand | ukendt | ukendt |
| W. Faber | ukendt | ukendt | Angriber | ukendt | ukendt |
Tabellen og formen peger på en tydelig forskel i kvalitet, men de indbyrdes opgør og begge holds nylige kampmønster tyder mere på en afdæmpet affære end en målrig en.
Derfor virker en lavere totalgrænse som det mest solide udgangspunkt for denne kamp, selvom Lyngbys skrøbelige forsvar giver en vis usikkerhed.
